Simona Halep şi-a umilit adversara la Madrid. De mult timp nu a mai avut o astfel de prestaţie

Autor: | | 0 Comentarii | 5020 Vizualizari

Simona Halep, locul 3 WTA, s-a calificat în „sferturile” turneului de la Madrid, după ce a trecut de Viktoria Kuzmova, scor 6-0, 6-0.

UPDATE: Urmărită din tribune de Ilie Năstase și de Nadia Comăneci, Simona Halep a obținut un succes categoric, miercuri, în optimile de finală de la Madrid, turneu pe care românca l-a câștigat în 2016 și 2017. Constănțeanca a făcut instrucție cu slovaca Viktoria Kuzmova, pe care a învins-o zdrobitor, în două seturi, scor 6-0, 6-0. În sferturile de finală, Simona va evolua împotriva câștigătoarei partidei australiencei Ashleigh Barty (9 WTA), care a trecut de kazaha Yulia Putintseva (43 WTA), scor 4-6, 6-1, 6-2.

În urma succesului din „optimi”, românca şi-a asigurat un cec de 160.920 euro şi 215 puncte WTA. Tot astăzi, Halep va mai evolua în proba de dublu de la „Caja Magica”, unde, alături de Irina Begu, va întâlni perechea cehă Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova.

....................................................................................

Constănțeanca o va înfrunta pe jucătoarea slovacă Viktoria Kuzmova (20 de ani, 46 WTA), de la ora 13:00 (în direct la Digi Sport 2), pe arena centrală „Manolo Santana”. În tururile precedente de la Madrid, Kuzmova a dispus de nume sonore din circuitul WTA: nemțoaica Julia Goerges (17 WTA), scor 7-5, 6-4, și spaniola Carla Suarez Navarro (27 WTA), scor 6-4, 7-6(2).

Până acum, Simona Halep nu s-a mai întâlnit cu jucătoarea din Slovacia. „Nu o cunosc pe Viktoria Kuzmova pentru că nu am jucat cu ea. Voi urmări câteva imagini pentru a vedea cum joacă. Vreau doar să mă concentrez pe jocul meu”, a declarat românca.

Învingătoarea partidei Halep - Kuzmova va juca în „sferturi” împotriva câștigătoarei meciului Ashleigh Barty (9 WTA) - Yulia Putintseva (43 WTA), duel care va începe în jurul orei 14:30.

Rares Bogdan a facut anuntul care ii da planurile peste cap lui Iohannis! Ce LOVITURA i se pregateste presedinteului Romaniei