Curg dezamăgirile la Europeanul de gimnastică. Singura româncă prezentă în finala la sărituri, doar locul al 6-lea

Denisa Golgotă a luat startul, sâmbătă, în finala de sărituri, la Campionatul European, și s-a clasat pe poziția a 6-a, cu un total de 14,116 puncte.

România a avut o reprezentantă în finala de sărituri din cadrul Campionatului European găzduit de Szczecin (Polonia). Calificată în ultimul act, Denisa Golgotă n-a reușit să prindă podiumul și s-a clasat pe poziția a 6-a, cu 14,116 puncte. Denisa Golgotă intrase în finală de pe poziția a 8-a, cu totalul de 13,933 de puncte.

Pe prima poziție a terminat rusoaica Maria Paseka (4,516 puncte - 14,200 la prima saritura, 14,833 la a doua), argintul a fost câștigat de Coline Devillard, Franța, cu 14,450 (14,800 la prima saritura si 14,100 la a doua), iar medalia de bronz i-a revenit britanicei Elissa Downie, cu 14,316 (14,400 la prima si 14,233 la a doua).

Astăzi, Denisa Golgotă, singura gimnastă din delegația României care s-a calificat în finalele turneului continental, va lupta pentru medalii la bârnă și sol. Vineri, la individual-compus, gimnasta a ocupat locul al 17-lea.