Gafa anului în fotbalul mondial a decis cel mai important meci intercluburi. Performanța COLOSALĂ reușită de Real Madrid și prăbușirea „galacticilor”

Fotbalul mondial a fost marcat, în 2018, de două mari evenimente: finala Ligii Campionilor, disputată de Real Madrid și Liverpool și ultimul act al Cupei Mondiale, în care s-au întâlnit Franța și Croația.

Cel mai important trofeu din competițiile intercluburi ale „Bătrânului Continent” a fost câștigat / păstrat de Real Madrid. „Galacticii” au câștigat finala cu Liverpool, disputată la Kiev, scor 3-1, și au reușit o performanță uluitoare: să așeze în vitrină cel de-al 3-lea trofeu consecutiv și cel de-al 13-lea din istoria Cupei Campionilor Europeni / Liga Campionilor. Record absolut. Bayern Munchen fusese ultimul club care cucerise de trei ori la rând CCC, în 1974, 1975 și 1976. Prima repriză a finalei dintre Real și Liverpool n-a consemnat evenimente majore în prima repriză. În partea a doua, Loris Karius, portarul englezilor, a degajat o minge banală în Karim Benzema, iar „galacticii” au deschis scorul (51). „Cormoranii” au trecut peste gafa uimitoare și au egalat prin Sadio Mane (55).

A fost însă o seară de vis pentru Real și Gareth Bale. Galezul a puncta din „foarfecă” în minutul 64, iar 20 de minute mai târziu l-a mai învins o dată pe nefericitul Karius. Pentru echipa din orașul trupei Beatles, dezastrul a început practic în minutul 29. Cel mai în formă jucător al „roș-albilor”, egipteanul Mohamed Salah, s-a accidentat într-un duel cu Sergio Ramos și a fost înlocuit de Adam Lallana. Succesul avea să fie începutul unui dezastru pentru Real. La finalul sezonului, Zinedine Zidane a demisionat de pe banca tehnică. Francezul a fost înlocuit cu Julen Lopetegui, tehnician care a fost dat afară de Federația de Fotbal din Spania, chiar înaintea debutului la Campionatul Mondial, pentru că a semnat cu „galacticii”. Lopetegui a avut un debut catastrofal la Madrid și a fost înlocuit cu Santiago Solari. În finalul acestui an, Real a cucerit Campionatul Mondial al Cluburilor, după 4-1 cu Al Ain (Emiratele Arabe Unite).