FSCB evită o catastrofă istorică. „Roș-albaștrii”, puși pe picioare de echipa lui Gică Hagi

FCSB s-a impus, duminică, pe teren propriu, în partida cu FC Viitorul, din etapa a 8-a a Ligii I, scor 2-1.

FCSB s-a impus, duminică, pe teren propriu, în partida cu FC Viitorul, din etapa a 8-a a Ligii I, scor 2-1. După cinci eșecuri consecutive în competiția internă, elevii lui Bogdan Argeș Vintilă au profitat de apatia și gafele repetate ale echipei lui Gheorghe Hagi și a obținut cel de-al doilea succes în acest campionat.

Golurile gazdelor au fost marcate de Adi Popa (38) și Harlem Gnohere (65), pentru oaspeți a punctat Gabi Iancu, în minutul 45+1. În minutul 18, FCSB a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, dar Ionuț Vînă a ratat. După acest succes, FCSB scapă de „lanterna roșie” și ajunge pe locul al 10-lea, cu 7 puncte. Dacă ar fi pierdut acest meci, echipa lui Gigi Becali ar fi depășit recordul de înfrângeri consecutive, care data din sezonul 1947-1948 (5).