FOTBAL EUROPEAN. ȘOC în Premier Leauge. Manchester City, ÎNVINSĂ de o echipă aflată în zona RETROGRADĂRII. Echipa lui Guardiola pierde teren în lupta pentru titlu

Manchesetr City a fost învinsă, marți, în deplasare, de Newcastle, scor 1-2, într-o confruntare din etapa a 24-a a Premier League.

Manchester City s-a întors fără niciun punct din deplasarea de la Newcastle, echipă aflată pe locul 16 înaintea confruntării de marți. Trupa lui Pep Guardiola a pierdut cu 1-2, după ce a deschis scorul datorită lui Sergio Aguero în minutul 1. Gazdele au revenit după pauză și au punctat prin Salomon Rondon (66) și Matt Ritchie (80 - penalty). City rămâne pe locul al 2-lea al clasamentului, cu 56 de puncte, iar lideră este Liverpool (60) cu un meci în minus.

Tot marți, Manchester United a remizat, acasă, cu Burnley, scor 2-2. Oaspeții au punctat prin Ashley Barnes (51) și Chris Wood (81), gazdele au revenit după golurile lui Paul Pogba (87 - penalty) și Victor Lindelof (90+2). Ole Gunar Solskjaer, antrenorul lui United, avea 6 victorii consecutive până la această partidă.