FOTBAL EUROPEAN. Pep Guardiola câștigă o nouă înfruntare cu Jose Mourinho. Manchester City s-a IMPUS fără mari probleme în fața concitadinilor de la United

Manchester City a învins-o, duminică, scor 3-1, pe Manchester United, într-o partidă din runda a 12-a a campionatului Angliei.

Manchester City a câștigat detașat derby-ul cu Manchester United, programat în etapa a 12-a din Premier League. Elevii lui Pep Guardiola au deschis scorul în minutul 12, datorită lui David Silva, și și-au dublat avantajul la 3 minute după începutul reprizei a doua, grație lui Kun Aguero. Trupa lui Jose Mourinho a redus diferența după ce Anthony Martial a transformat un penalty (58), apoi scorul final a fost stabilti de Ilkay Gundogan, în minutul 86.

City este lideră în clasament, cu 32 de puncte, și este urmată de Liverpool (30) și Chelsea (28). United este pe locul al 8-lea, cu 20 de puncte.