FOTBAL EUROPEAN. Liverpool rămâne în cursa pentru titlu, după o victorie dramatică, în meciul cu Tottenham. Totul s-a decis în ultimele minute

Liverpool a câștigat cu scorul de 2-1 derby-ul cu Tottenham, disputat, duminică, pe „Anfield Road”, în etapa a 32-a din Premier League și a urcat pe prima poziție.

Liverpool avea neapărată nevoie de un succes în jocul cu Tottenham, disputat, duminică, pe teren propriu. „Cormorani”, aflați în lupta pentru câștigarea titlului, s-au impus cu scorul de 2-1 și au depășit-o pe Manchester City în clasament. Gazdele au deschis scorul prin brazilianul Roberto Firmino, în minutul 16, oaspeții au egalat în repriza a doua, datorită golului marcat de Lucas Moura. Liverpool a dat lovitura în minutul 90, grație autogolului înscris de Toby Alderweireld. După acest succes, „roș-albii” a urcat pe prima poziție a clasamentului. Oamenii lui Jurgen Klopp au adunat 79 de puncte, Manchester City se află pe locul secund, cu 77 de puncte, dar „cetățenii” au un mei mai puțin disputat.