FOTBAL EUROPEAN. FC Barcelona A SPULBERAT-O pe Real Madrid, chiar pe „Santiago Bernabeu”

FC Barcelona a câștigat cu scorul de 3-0 partida jucată, sâmbătă, în deplasare, cu rivala Real Madrid, în etapa a 17-a a Primerei Division.

FC Barcelona s-a impus categoric în marele derby cu Real Madrid, disputat, sâmbătă, pe „Santiago Bernabeu”. Catalanii au învins cu scorul de 3-0 și au mai făcut un pas important către titlul din Primera Division. După o primă repriză fără evenimente pe tabela de marcaj, oaspeții au deschis scorul prin Luis Suarez, în minutul 54. Dani Carvajal, jucătorul Realului, a fost eliminat după ce a comis henț în careu, iar Lionel Messi a transformat lovitura de la 11 metri. Scorul final a fost stabilit în prelungiri, de Alexis Vidal (90+3). BArcelona se află pe prima poziție, cu 45 de puncte, și este urmată de Atletico Madrid (36), Valencia (34) și Real (31).