FOTBAL EUROPEAN: Betis - Barca 1-2. Inter - Napoli 2-1

Mare meci mare ast?zi în Premier League. Campioana Manchester City a primit vizita vicecampioanei Manchester United! Oaspe?ii au învins, la cap?tul unui meci fabulos, dup? un gol marcat de Van Persie în ultimul minut.

Fotbalul european este cu ochii a?inti?i pe derby-ul ora?ului Manchester, City - United. „Diavolii” ?i-au învins rivalii, dup? o partid? senza?ional?, cu 3-2. Echipa lui Alex Ferguson ?i-a consolidat pozi?ia de lider, având 6 puncte în fa?a „cet??enilor”.

În Serie A, cel mai tare meci al zilei este Inter Milano - Napoli. Cristiano Bergodi, fostul antrenor al Stelei,  a bifat prima sa victorie în Serie A: Pescara - Genoa 2-0. Bergodi a preluat-o pe Pescara în urm? cu dou? s?pt?mâni ?i a pierdut primele dou? jocuri: 0-1, acas?, cu AS Roma ?i 1-5, în deplasare, cu Napoli. Un alt fost stelist, Cyrill Thereau a marcat golul al doilea al clor de la Chievo în victoria din deplsare cu Cagliari, scor 2-0. În Spania, Barcelona are un joc dificil, în deplasare, cu Betis Sevilla.

Iat? meciurile din campionatele puternice ale Europei programate ast?zi:

PREMIER LEAGUE (ANGLIA), etapa a 16-a

Ora 15.30 Man. City - Man. Utd. 2-3 Marcatori: Yaya Touré (60), Zabaleta (88) / Rooney (16, 29), Van Persie (90) „Etihad Stadium", Manchester Spectatori: 46.000 Arbitru: Martin Atkinson Man. City: Hart - Zabaleta, Kompany, Nastasic, Clichy - Nasri, Yaya Touré,  Barry - D. Silva, Kun Agüero, Balotelli Manager: Roberto Mancini Man. Utd: De Gea - Rafael, Evans, Rio Ferdinand, Evra - Valencia, Cleverley,  Carrick - A. Young, Rooney, Van Persie  Manager: Alex Ferguson LIVE - a început meciul min. 4: meciul e echilibrat min. 5: City are o lovitur? liber? din marginea careului advers, u?or lateral-dreapta; Balotelli execut?, dar De Gea respinge în corner - min. 7: City for?eaz? min. 12: City are ini?iativa; Balotelli  ?uteaz? mult peste din 14 metri min. 14: United iese, dup? minute bune, din propria jum?tate! min. 15: Balotelli îl "rupe" pe Evans, dar e iertat de galben de centralul confrunt?rii min 16: GOOOL UNITED. Rooney a deschis scorul u un ?ut de la marginea careului. min 21: Schimbare la City: iese „c?pitanul” Kompany, intr? Kolo Toure min. 23: Sergio Agüero trece de cinci adversari ?i ?uteaz? plasat de la marginea careului mare advers, dar De Gea prinde! Faz? superb?! min. 29: GOOOL UNITED. Rooney l-a învins pe Hart cu un ?ut din 8 metri min. 30: City acuz? ?ocul! min. 40: meciul e echilibrat PAUZ? min. 46: a început repriza secund? min. 49: schimbare la United: Chris Smalling (Evans) min. 52: schimbare la City: Carlos Tévez (ARG) (Balotelli) min. 57: Sergio Agüero ?uteaz? de la marginea careului mare, cu efect, pu?in pe lâng? vinclul por?ii lui De Gea min. 60: arbitrul anuleaz? un gol perfect valabil al lui United; Ashley Young a reluat în poart?, din pozi?ie regulamentar?, mingea revenit? din bar? dup? un ?ut extraordinar al lui Va Persie min. 60: GOOOL CITY: la faza urm?toare, Yaya Touré îl învinge pe De Gea, dup? dou? interven?ii de senza?ie ale portarului spaniol min. 73: Rooney vede cartona?ul galben min. 77: City atac?; United se ap?r? ?i încearc? s?-?i surprind? adversarul pe contraatac min. 78: Van Persie rateaz? pe contraatac! min. 79: David Silva intr? în careul advers, întoarce trei adversari, ?i ?uteaz? puternic, dar De Gea respinge INCREDIBIL în bar?! min. 88: GOOOL CITY: Zabatela egaleaz? min. 90: GOOOL UNITED: Van Persie, dintr-o lovitur? liber?, deviat? îns? de Nasri!!! min. 90: Final de meci. În prelungiri, un fan al „cet??enilor” a intrat pe teren. Rio Ferdinand a fost lovit cu o moned? aruncat? din tribune ?i a sângerat! Everton - Tottenham 2-1Piernaar (89), Jelavici (90) / Dempsey (76) West Ham - FC Liverpool 2-3Noble (36 - penalty), Gerrard (43 - autogol) / G. Johnson (11), J. Cole (76), J. Collins (79 - autogol)

SERIE A (ITALIA), etapa a 16-aCagliari - Chievo 0-2Paloschi (67), Thereau (87) Palermo - Juventus 0-1Lichtsteiner (50) Pescara - Genoa 2-0Abbruscato (52), Vukusici (73) Siena - Catania 1-3Rosina (10) / Castro (50), Bergessio (67 ?i 82) Torino - AC Milan 2-4 Santana (28), R. Bianchi (80) / Robinho (40), Nocerino (53), Pazzini (62), El Shaarawy (76)

Ora 21.45 Inter Milano - Napoli 2-1 Guarin (8), Milito (39) / Cavani (54)

BUNDESLIGA (GERMANIA), etapa a 16-a Monchengladbach - Mainz 05 2-0Hanke (58), Arango (63)

Ora 18.30 Hannover - Bayer Leverkusen 3-2Huszti (20 ?i 69 - ambele din penalty), B. Diouf (57) / G. Castro (2), Kiessling (58)

PRIMERA DIVISION (SPANIA), etapa a 15-a Levante - Mallorca 4-0O. Martins (43), D. Navarro (49), R. Garcia (55), Iborra (58) Bilbao - Celta Vigo 1-0Aduriz (33)

Ora 20.00 Atletico Madrid - Deportivo La Coruna 6-0Costa (23), Falcao (28, 42, 64, 67, 71)

Ora 22.00 Betis Sevilla - FC Barcelona 1-2Castro (39) / Messi (16, 25) LIGUE 1 (FRAN?A), etapa 16-a Reims - Bordeaux 0-0 Marseille - Lorient 0-3Aliadiere (38 - penalty), Corgnet (48), Monnet-Paquet (69)

Ora 22.00 Saint Etienne - Lyon 0-1Michel Bastos (65)