FORMULA 1. A devenit pentru a 4-a oară campion mondial și a intrat în ISTORIA unuia dintre cele mai vizionate sporturi

Britanicul Lewis Hamilton a devenit, duminică, pentru a patra oară, campion mondial în Formula 1, după ce s-a clasat pe locul al 9-lea în MP al Mexicului.

Lewis Hamilton (32 de ani) n-a reușit o cursă remarcabilă în Marele Premiu al Mexicului și s-a clasat pe poziția a 9-a. Totuși, pilotul de la Mercedes și-a adjudecat titlul de campion mondial pentru a 4-a oară. Cursa a fost câștigată de olandezul Max Verstappen (Red Bull), în timp ce germanul Sebastian Vettel (Ferrari), rivalul direct al lui Hamilton a terminat pe poziția a 4-a. „Mulțumesc echipei mele care a fost incredibilă în ultimii cinci ani, sunt mândru că fac parte din aceasta. Nu știu ce s-a întâmplat la început, dar nu am renunțat”, a afirmat Hamilton. Britanicul are 377 de puncte și este urmat pe podium de Sebastian Vettel (277) și Valtteri Bottas (Finlanda / Mercedes) 262 puncte.