FCSB, noul lider al Ligii I. Toni Petrea jubilează după victoria la scor de neprezentare cu CFR Cluj

FCSB s-a impus autoritar în derby-ul de ieri seară, cu campioana en-titre a României, CFR Cluj. Roş - albaştrii au câştigat la scor de neprezentare, după ce au făcut spectacol în repriza secundă de pe „Arena Naţională”.

FCSB preia, în urma acestui succes, poziţia de lider al Ligii I, cu un avans de trei puncte în faţa grupării de la poalele Feleacului. Formaţia patronată de Gigi Becali şi echipa lui Edi Iordănescu au intrat la cabine cu un rezultat de egalitate (0 - 0), dar eliminarea goalkeeper-ului lituanian Giedrius Arlauskis din minutul 41 i-a costat scump pe clujeni.

Elevii lui Toni Petrea s-au distrat în următoarele 45 de minute şi au perforat de nu mai puţin de trei ori poarta păzită de nou - intratul Grzergorz Sandomierski. Darius Olaru (’49), Florin Tănase (’63) şi Olimpiu Moruţan (’78) au adus o victorie liniştită pentru bucureşteni, pentru care urmează etapa viitoare o altă confruntare de cinci stele, cu Universitatea Craiova.

Agresivitatea, cheia succesului

Toni Petrea, antrenorul principal al roş - albaştrilor, a jubilat la sfârşitul partidei găzduite de „Arena Naţională”. Tehnicianul în vârstă de 46 de ani crede că victoria echipei sale este de neconstestat, iar jocul lui Florinel Coman şi compania cunoaşte îmbunătăţiri semnificative în ultima perioadă.

„Putem considera că a fost cel mai bun meci al nostru de pe parcursul acestui sezon. E o victorie meritată, e o victorie de moral, în urma căreia am reuşit să ne desprindem puţin în fruntea clasamentului. Mizăm mult pe tinereţea jucătorilor, pe dorinţa lor de rezultate şi încercăm să antrenăm această agresivitate” a explicat Petrea care sunt ingredientele succesului FCSB-ului.

Tănase se gândeşte doar la titlu

Căpitanul trupei din bulevardul Ghencea, Florin Tănase, spune, la rândul său, că presingul roş - albaştrilor a funcţionat de minune ieri seară. Purtătorul tricoului cu numărul 27 e optimist înainte de confruntările cu Craiova şi Dinamo şi are încredere că FCSB poate să se menţină pe prima treaptă a podiumului până la finalul play-off-ului.

„Am vorbit în vestiar să facem presing şi ne-a ieşit foarte bine. Nu i-am lăsat să îşi construiască deloc jocul, iar, pe recuperare, cred că am arătat, de asemenea, multă calitate. Îmi doresc să câştig campionatul cu numărul 27 şi sper să îi facem fericiţi pe fanii noştri la finalul sezonului” şi-a pus dorinţa Florin Tănase.