EURO 2016 | Italia - Suedia, 1-0. Eder califică „Squadra Azzurra” în „optimile” turneului final

La Toulouse, Italia și Suedia au oferit, astăzi, un meci spectaculos, dar suspansul a fost stopat de „Squadra Azzurra”, cu două minute înainte de final, atunci când Eder a perforat poarta nordicilor.

După succesul de astăzi, trupa lui Antonio Conte a acumulat 6 puncte în Grupa E, ceea ce i-a adus calificarea în opimile de finală ale turneului final din Franța. În jocul disputat pe „Stade de Toulouse”, Zlatan Ibrahimovici nu s-a numărat printre cei mai străluciți jucători de pe teren, iar pentru Suedia partida s-a încheiat fără șut pe poartă.

Italienii au început să-și arate colții abia în actul secund. Prima mare ocazie de gol a venit în minutul 82. Lovitura de cap a lui Parolo a lovit bara transversală. Calificarea Italiei a venit 6 minute mai târziu, atunci când Eder a găsit culoarul perfect în defensiva nordică și a reușit să-l învingă pe Isaksson.

Astfel, „Squadra Azzurra” a devenit cea de-a doua echipă calificată în „optimi”, după Franța.

Mâine, de la ora 16.00, Belgia și Irlanda se vor duela în celălalt meci al Grupei E, la Bordeaux.

În acest moment, Italia este liderul grupei, cu 6 puncte și este calificată în optimi de finală. Pe locul 2 se află Irlanda, cu 1 punct, urmată de Suedia — 1 p și Belgia — 0 p.