Doliu în sportul românesc. Un mare tensimen a dispărut dintre noi

Un fost mare jucător de tenis al României, multiplu campion national și component al echipei de Cupă Davis a dispărut dintre noi.

Laurențiu „Lalu” Bucur, fostul mare jucător de tenis al României, a încetat din viață la doar 59 de ani, conform unui anunț publicat pe site-ul Federației Române de Tenis.

El a început să joace tenis la Clubul Dinamo București și a avut în palmares multiple titluri de campion național, la individual precum și la echipe. În 1983, la Universiada de la Edmonton, Canada, Laurențiu Bucur și Adrian Marcu au câștigat medalia de bronz în proba de dublu masculin. În anul 1985 a fost printre cei mai buni 300 de jucători din lume, în clasamentul ATP.

A fost jucător, antrenor și organizator de turnee în Italia, la Roma, după care s-a reîntors în România. În țară a mai luat parte la turnee de tenis dedicate veteranilor, numărându-se printre campioni.