Dispariția misterioasă a unui mare antrenor român. Gest fără precedent în istorie

Emeric Ienei (83 de ani) a intrat de mult timp în galeria marilor antrenori români, alături de Mircea Lucescu, Ștefan Kovaci și Anghel Iordănescu.

Un patrulater al tehnicienilor care au reușit performanțe fără seamăn. Nu numai pe plan intern, ci și extern (cazul lui Lucescu și Kovaci).

Ienei va rămâne unic pentru că a condus Steaua - 1986 la câștigarea Cupei Campionilor Europeni. Apoi, în 1990 a devenit antrenorul care a calificat în premieră naționala României în optimile Campionatului Mondial. Se întâmpla în Italia. Orădeanul se mai mândrește cu o mare realizare. În 2000, ca selecționer, a dus reprezentativa „tricoloră” în sferturile de finală ale Europeanului din Belgia și Olanda. A fost singura dată când România a ieșit din grupe la un turneu final continental.

De Emeric Ienei se leagă și un episod misterios, de neînțeles, petrecut la Mondialul din Italia. Selecționerul calificase România la turneul final după o pauză de 20 de ani. La debut, naționala a câștigat întâlnirea cu reprezentativa U.R.S.S.-ului, scor 2-0. A urmat înfrângerea cu naționala Camerunului (scor 1-2) și egalul cu Argentina (1-1). În optimile de finală România avea în față o națională ce părea accesibilă: Irlanda. „Verzii” ajunseseră în această fază fără să câștige vreun meci în grupă, acolo unde remizaseră de trei ori: 1-1 cu Anglia, 0-0 cu Egipt și 1-1 cu Olanda. Meciul România - Irlanda s-a jucat la Genova, la data de 25 iunie.