CUPA LIGII. Dinamo a ELIMINAT-O pe Astra Giurgiu, după un meci cu 7 goluri. „Roș-albii” o vor întâlni pe Steaua în semifinale

Dinamo s-a calificat, joi, în „sferturile” Cupei Ligii, după ce a câștigat întâlnirea cu Astra Giurgiu, scor 5-2, după prelungiri. Pentru un loc în finală, echipa din Ștefan cel Mare o va înfrunta pe Steaua.

Dinamo a câștigat partida disputată, joi, în deplasare, cu Astra Giurgiu (scor 5-2), în sferturile de finală ale Cupei Ligii și s-a calificat în penultimul act. Partida a fost extrem de spectacuoasă și a avut nevoie de prelungiri, pentru că după 90 de minute, scorul a fost egal, scor 2-2. Oaspeții au deschis scorul prin Gnohere (13), gazdele au egalat datorită lui Denis Alibec (48). „Câinii” au intrat din nou în avantaj, gol marcat de Antun Palici (52), apoi giurgiuvenii au restabilit din nou egalitatea: Constantin Budescu (70 - penalty). Astfel s-a ajuns în prelungiri, acolo unde bucureștenii au punctat de trei ori: Daniel Popa (91) și Sergiu Hanca (104 - penalty și 115). În semifinale, Dinamo va evolua împotriva Stelei, iar în cealaltă semifinală, ACS Poli Timișoara o va înfrunta pe ASA Târgu Mureș. Meciurile se vor disputa în dublă manșă, pe 21-22 decembrie și 1-2 martie 2017.