DEZASTRU. Campioana României este ca și ELIMINATĂ din Europa. Hagi anunță REVOLUȚIA la Viitorul

FC Viitorul a fost învinsă, joi, de Red Bull Salzburg, în prima manșă a play-off-ului Ligii Europa, scor 1-3. Hagi anunță că va schimba multe lucruri la gruparea dobrogeană.

FC Viitorul și-a compromis șansele de-a ajunge, în premieră, în grupele Ligii Europa. Campioana României a fost învinsă, joi, de austriecii de la Red Bull Salzburg, scor 1-3, în prima manșă a play-off-ului. Oaspeții au deschis scorul prin Hee-Chan Hwang (2), apoi George Țucudean a egalat în minutul 7. Până la finalul primeri reprize, gruparea din Salzburg a stabilit scorul final, grație golurilor lui Hannes Wolf (29) și Munas Dabbur (31).

Gică Hagi a anunțat că, la formația pe care o patronează și o antrenează, se vor produce schimbări importante. „E o realitate acest rezultat. Au fost mult mai rapizi decât noi pe tranziție. Au fost mai ofensivi ca noi, mai puternici. Noi am stat prost în teren în prima repriză și am luat goluri ușoare. Singurul lucru bun e că am marcat un gol. Trebuie să analizăm bine de tot acum. Acum ne-am dat seama de o realitate care nu e bună. Trebuie să schimbăm multe lucruri din punct de vedere personal, colectiv. Dacă nu, vom avea probleme mari. Nu mai arătăm cum eram înainte. Suntem într-un moment foarte greu. Ei au avut pasarea mai rapidă, gândirea mai bună. Noi suntem blocați. Cel puțin prima repriză nu mi-a plăcut deloc. Noi mergem în retur să jucăm, ce să facem? Trebuie să o luăm de la capăt. În fotbal succesul și înfrângerea durează o zi", a afirmat „Regele” la TVR 1.