„Derby della Madonnina” s-a sfârşit cu o remiză

AC Milan şi Inter au încheiat nedecis, scor 1-1, ieri, în cea de-a 213-a confruntare a oraşului Milano, într-o partidă în care ambele formaţii au tras câte o dată în bară

La revenirea pe banca tehnică a „nerazzurilor”, Roberto Mancini a obţinut un punct pe „San Siro”, la capătul unui meci care deseori nu s-a ridicat la nivelul pretenţiilor. Scorul a fost deschis de „diavolii milanezi”, în minutul 23, printr-o reuşită superbă a francezului Menez, dar nigerianul Obi a adus egalitatea pe tabela pe marcaj, în minutul 61. Rezultatul final nu ajută prea mult niciuna dintre formaţii, echipa lui Inzaghi fiind pe locul şapte, cu 18 puncte, iar fosta campioană a Europei din sezonul 2009-2010 doar pe poziţia a noua, cu un punct mai puţin.

„Tunarii” au dezamăgit în derby-ul cu United

În Premier League, Arsenal a pierdut, sâmbătă, pe teren propriu, confruntarea cu Manchester United, scor 1-2. Formaţia lui Louis van Gaal a condus cu 2-0, după autogolul lui Gibbs, din minutul 56, şi reuşita lui Rooney din minutul 85. Golul gazdelor a fost marcat de Giroud (90+5), dar era prea târziu pentru ca tunarii să mai revină în joc. „Diavolii” urcă pe locurile de Champions League, fiind pe poziţia a patra, în timp ce formaţia lui Wenger se află la cel mai slab debut de sezon din ultimii 22 de ani, cu 17 puncte după 12 etape, aflându-se pe de-abia pe locul opt .