David Popovici a cucerit Roma. Și cu ea, întreaga lume. La doar 16 ani, a doborât record după record

David Popovici este noua speranță a României. Și, deși are doar 16 ani, David și-a depășit acest statut în urma prestației de la Roma.

David Popovici i-a uimit pe toți la Roma. Tânărul înotător a stabilit, duminică, un nou record mondial la proba de 50 de metri liber. Recordurile au avut loc la Campionatul European de înot pentru juniori de la Roma, unde David Popovici a fost medaliat cu aur.

Duminică seara, la Roma, înotătorul David Popovici a obținut medalia de aur în proba de 50 metri liber, din cadrul Campionatului European de Natație, acesta terminând cursa cu timpul de 22’22”.

Aceasta a fost cea de a 4-a medalie a sportivului român, de doar 16 ani, care a cucerit medaliile de aur, în probele de 100 și 200 m liber, individual și argintul, cu ștafeta de 4x100 m liber.

David Popovici este calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020 În proba similară la individual feminin Bianca Costea s-a clasat pe locul 5.

Imediat după performanţa lui David Popovici (16 ani), Federația Română de Natație și Pentatlon Modern (FNRP), a transmis un mesaj cu privire la succesul tânărului român.

David Popovici, noul Împărat. "Roma, Cetatea Eternă, are un nou împărat"

Are doar 16 ani, a cucerit aurul la 50 m, 100 m și 200 m liber la Campionatele Europene de înot pentru juniori, a stabilit trei recorduri mondiale de juniori (de două ori la 100 m și o dată la 200 m), are cel mai bun timp din lume la 100 m în 2021 și este gata să impresioneze și la Jocurile Olimpice. Numele său: DAVID POPOVICI!

Duminică seara, 11 iulie 2021, în ultima sesiune de finale, sportivul pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu și-a trecut în cont a treia medalie de aur și a patra, în total, la Campionatul European de înot pentru juniori.

Timpul său din finală: 22.22 secunde, cu peste jumătate de secundă mai rapid, decât ocupantul locului doi. David încheie astfel perfect întrecerea de la Roma și privește cu optimism spre Tokyo, acolo unde va evolua în premieră la o ediție a Jocurilor Olimpice!

Cele patru medalii ale lui David la Roma sunt:

- argint cu ștafeta României (David Popovici, Mihai Gergely, Ștefan Cozma și Patrick Dinu) de 4x100 m liber – timp: 3:19.93; - aur la 100 m liber – timp: 47.30; - aur la 200 m liber – timp: 1:45.95; - aur la 50 m liber – timp: 22.22.

FELICITĂRI!

Rezultatele complete de la Campionatul European de înot pentru juniori de la Roma pot fi văzute AICI", au transmis reprezentanţii FNRP într-un comunicat de presă.