CUPA ASIEI. Uzbekistan - Arabia Saudită, 3-1. Echipa lui Cosmin Olăroiu a ratat calificarea în „sferturi”

Arabia Saudită, naționala pregătită de românul Cosmin Olăroiu, nu a reușit să treacă de faza grupelor la Cupa Asiei, după ce a pierdut meciul decisiv disputat, astăzi, cu Uzbekistan, scor 1-3.

Pentru a se califica în sferturile de finală ale Cupei Asiei, Arabia Saudită avea nevoie de un rezultat de egalitate în ultima partidă a grupei B, disputată contra Uzbekistanului. Elevii lui Cosmin Olăroiu s-au văzut conduși încă din minutul 2, după reușita lui Rashidov, dar au restabilit egalitatea în minutul 60, datorită lui Al Sahlawi, cel care a transformat o lovitură de la 11 metri. Finalul le-a aparținut uzbecilor, care au mai punctat de două ori, prin Shodiev (71) și același Rashidov (79). În cealaltă dispută a Grupei B, China a trecut de Coreea de Nord, scor 2-1.

Clasamentul final al grupei arată astfel: 1. China 9p, 2. Uzbekistan 6p, 3. Arabia Saudită 3p, 4. Coreea de Nord 0p