CSM Bucureşti s-a calificat în turul al treilea la European Cup

CSM Bucureşti s-a calificat fără emoţii în turul al treilea al competiţiei masculine de handbal EHF European Cup.

Echipa de handbal masculin CSM Bucureşti a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia bosniacă MRK Sloga, scor 31-15 (17-9), şi s-a calificat în turul al treilea al European Cup. În tur, CSM s-a impus în deplasare cu scorul de 30-23 (14-10), iar cu 61-38 la general se califică în turul al treilea.

Meciurile din această fază sunt programate între 12-20 decembrie

Debutul European Cup (fosta Challenge Cup) era programat luna trecută, dar a fost amânat din motive pandemice.

CSM Bucureşti  s-a calificat  după ce a întrecut formaţia bosniacă MRK Sloga Gornji Vakuf Uskoplje cu scorul de 31-15 (16-8), sâmbătă, în Sala Polivalentă  Ioan Kunst-Ghermănescu din Capitală, în manşa secundă din turul al doilea.

CSM Bucureşti câştigase clar şi prima manşă, cu 30-23.

Meciul de la Bucureşti a fost unul practic fără istoric, tigrii dominând jocul categoric, după un prim sfert de oră mai echilibrat. CSMB avea la pauză un avantaj de opt goluri şi a încheiat cu o victorie la 16 goluri, 31-15.

Cine a înscris golurile care au adus calificarea în turul trei la EHF European Cup

Golurile echipei antrenate de Eliodor Voica au fost înscrise de Claudiu Mazilescu 5, Raul Nantes Campos 5, Marko Davidovic 3, Viorel Fotache 3, Chike Onyejekwe 3, Alexandru Mihai Tărîţă 2, Henrique Selicani Teixeira 2, Julian Ernest Jerebie 2, Adrian Rotaru 2, Robert Militaru 2, Ludovic Varo (portar) 1, Mihai Becheru 1.

Pentru oaspeţi au marcat Anes Halebic 4 goluri, Bozidar Simic 4, Marijan Saravanja 3, Amer Dedic 2, Goran Biljaka 1, Radovan Uljarevic 1.

Meciul a fost arbitrat de sârbii Marko Sekulic şi Vladimir Jovandic, iar delegat EHF a fost românul Horaţiu Cristian Belu.

Nouă echipe au avansat deja în turul al treilea, pentru că nu au putut disputa partidele din cauza pandemiei din ţările adversarelor. EHF a luat decizia ca echipele Antalyaspor, HC Tallin, HC Robe Zubri, Saratov, SC Ferlach, SG Westwien, KH Priştina, Spor Toto şi Polva Serviti să se califice astfel în turul al treilea, potrivit celor relatate de Agerpres.