Cosmin Olăroiu este la un pas de cucerirea Asiei

Cosmin Olăroiu, un antrenor de succes în Asia
Autor: | | 0 Comentarii | 382 Vizualizari

Tehnicianul român s-a calificat cu Al Ahli Dubai în finala Ligii Campionilor, după o victorie obținută în ultimele secunde

Cosmin Olăroiu a mai dat o lovitură în fotbalul din zona Golfului Persic. Tehnicianul român (46 de ani) a reușit să o ducă pe Al Ahli Dubai în ultimul act al Ligii Campionilor Asiei, la finalul unei „duble” de infarct, disputate cu Al Hilal, echipă din Arabia Saudită.

Ultimele secunde care au schimbat totul

După ce în jocul din tur oamenii tehnicianului român remizaseră în deplasare, scor 1-1, la Dubai, în manșa a doua, tensiunea a atins apogeul.

Gazdele păreau să facă pasul spre marea finală, după golurile lui Lima (17) și Everton (45), dar în repriza a doua, Al Hilal a revenit în joc și a punctat prin Ailton Almeida 51 și Carlos Eduardo 65. Totul era pierdut pentru echipa lui Olăroiu, dar soarta calificării a fost schimbată de Kyung- Won Kwon, cel care a înscris în minutul 90+4.

Ieri, în cealaltă semifinală a competiției, chinezii de la Guangzhou Evergrande au remizat, în deplasare, cu japonezii de la Gamba Osaka, scor 0-0, și s-au calificat în finală, grație succesului din tur, scor 2-1. Ultimul act al Ligii Campionilor Asiei se va disputa în dublă manșă, la datele de 7 și 21 noiembrie.

Și „Reghe” s-a bătut pentru trofeu

„Cred că meritam calificarea, după ce s-a întâmplat în ambele partide. Jucătorii merită felicitări pentru cum au luptat. Putem face cea mai mare performanță din istoria clubului. Vom face totul pentru a câștiga. Chiar dacă nu avem experiență, compensăm prin atitudine”, a spus Cosmin Olăroiu. Și în 2014 un antrenor român a jucat în finala LC. Este vorba de Laurențiu Reghecampf, cel care, pe banca lui Al Hilal, a pierdut trofeul după 0-1 și 0-0 cu Western Sydney.