Se cunoaște prima echipă care a retrogradat din Liga I. Înfrângerea care trimite în eșalonul secund

Concordia Chiajna a fost învinsă, miercuri, în deplasare, de Dunărea Călărași, scor 0-2, și a retrogradat matematic în eșalonul secund.

Concordia Chiajna va evolua în ediția 2019 - 2020 în liga a 2-a. Ilfovenii au retrogradat matematic, după eșecul suferit, miercuri, pe terenul celor de la Dunărea Călărași, scor 0-2. După o primă repriză fără goluri, gazdele au deschis scorul prin Srgian Luchin, în minutul 76 și au mai punctat datorită lui Najib Ammari, în al 4-la minut al prelungirilor. Din minutul 87, Concordia a evluat cu un om în minus, din cauza eliminării lui Sofien Moussa. Cu două etape înaintea încheierii paly-out-ului, Chiajna ocupă ultima poziție a clasamentului (8) cu 16 puncte. Dunărea se află pe loc de baraj (6) cu 25 de puncte.