Românii le-au dat bulgarilor două palme peste ceafă. După ce s-au plâns că n-au valoare

CFR Cluj s-a mișcat perfect în Liga Europa și a debutat cu o victorie la ȚSKA Sofia.

Victorie mare pentru CFR Cluj, campioana României, care a debutat, joi, cu dreptul, în Liga Europa. Ardelenii s-au impus în Bulgaria, pe terenul celor de la ȚSKA Sofia, scor 2-0, într-o confruntare din cadrul Grupei A a competiției. În prima repriză tabela de marcaj nu a suferit vreo modificare, iar oaspeții au deschis scorul în minutul 53, datorită lui Mario Rondon. Succesul CFR-ului a fost parafat de Ciprian Deac, după ce mijlocașul a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 74.

Și înaintea acestei partide, Dan Petrescu, antrenorul campioanei, s-a plâns din cauza lotului pe care îl are la dispoziție și cu care este nevoit să se descurce și pe plan intern, și pe plan extern. El a privit cu jind la echipa adversă.

„Am luat de... nici nu mai are rost să spun de unde”

„Lotul nostru este foarte subțire acum. La ei au venit jucători de la Watford, de la Lens, de la Bordeaux, de la Lille, iar noi am luate de... nici nu mai are rost să spun de unde. E clar, dacă iei jucători buni, ai pretenții, și eu sunt convins că cei de aici au pretenții”, a afirmat „Bursucul”.

Tot în cadrul Grupei A, în cealaltă confruntare, italienii de la AS Roma s-au impus pe terenul elvețienilor de la Young Boys Berna, scor 2-1. Gazdele au deschis scorul prin Nsame (14 - din penalty), oaspeții au revenit și au întors rezultatul, datorită reușitelor lui B. Peres din minutul 69 și Kumbulla din minutul 74.

Tot joi, în ziua în care a împlinit 22 de ani, Ianis Hagi a fost titular în partida Standard Liege - Glasgow Rangers. Internaționalul român a avut motive de sărbătoare, pentru că scoțienii s-au impus în fața belgienilor cu scorul de 2-0. Au marcat Tavernier (16 din penalty) și Roofe (90+3). Meciul a contat pentru Grupa D, acolo unde celelalte două formații, Lech Poznan și Benfica Lisabona au încheiat confruntarea cu scorul de 2-4.