CE 2016. Belgia a DESFIINȚAT Ungaria în „optimi”. „Dracii roșii” au reușit scorul turneului final

Belgia s-a calificat en fanfare, duminică, în sferturile de finală ale Campionatului European, grație victoriei categorice obținute în fața Ungariei, scor 4-0.

Belgia s-a impus fără mari probleme în fața Ungariei, în partida jucată, duminică, la Toulouse, în „optimile” Campionatului European. „Dracii roșii” au câștigat cu scorul de 4-0 și au ratat multe alte ocazii. Scorul a fost deschis de Toby Alderweireld, în minutul 10, iar maghiarii au reușit să limiteze proporțiile înfrângerii, până spre finalul partidei. Michy Batshuayi a înscris pentru 2-0, în minutu 78, iar Eden Hazard (80) și Ferreira Carrasco (90+1) au punctat și ei pentru un succes categoric. Maghiarii au avut câteva posibilități de a înscrie, la scorul de 0-1, și părăsesc competiția după ce au bifat o calificare în „optimi”, la prima participare în cadrul unui turneu final, după o pauză de 30 de ani.