Cât se câștigă din tenis? Sumele colosale încasate de Halep, Federer și Nadal

Două românce se află în Top 10 ca sume încasate din tenis. Unul dintre locuri de ocupat chiar de Simona Halep, care „se bate” cu Nadal sau Federer.

Topul câștigurilor din tenis a fost prezentat de presa franceză, sumele prezentate fiind cele obținute în acest sezon. Ierarhia mixtă arată că Nadal e pe primul loc, urmat de Djokovici și Ashleigh Barty, sportiva din Australia (locul unu mondial) fiind și prima care ajunge pe podium, la acest capitol. Ea l-a devansat pe Roger Federer, poziția a patra, în timp ce sportiva noastră, Simona Halep, e pe opt în topul „banilor”, scrie ProSport.

Topul câștigurilor din tenis. Câți bani a încasat Simona Halep în acest sezon:

1. Rafael Nadal (Spania), locul I ATP – 16.349.586 dolari 2. Novak Djokovici (Serbia), locul 2 ATP – 13.277.228 dolari 3. Ashleigh Barty (Australia), locul I WTA – 11.307.587 dolari – a câştigat în acest sezon turneele de la Miami, Roland Garros, Birmingham şi WTA Finals 4. Roger Federer (Elveţia), locul 3 ATP – 8.176.975 dolari 5. Dominic Thiem (Austria), locul 4 ATP – 7.836.322 dolari 6. Daniil Medvedev (Rusia), locul 5 ATP – 7.833.320 dolari 7. Stefanos Tsitsipas (Grecia), locul 6 ATP – 7.272.204 dolari 8. Simona Halep (România), locul 4 WTA – 6.962.442 dolari – a câştigat turneul de la Wimbledon 9. Naomi Osaka (Japonia), locul 3 WTA – 6.788.282 dolari 10. Bianca Andreescu (Canada), locul 5 WTA – 6.504.150 dolari