Când politica intră în fotbal. Scene neverosimile la un meci de Europa League.

În meciul dintre luxemburghezii de la Dudelange și azerii de la Qarabag, înfruntare în etapa secundă a grupelor Europa League, arbitrul a întrerupt jocul în minutul 33.

La scorul de 2-0 pentru azeri, o dronă de care de care era legat steagul Armeniei a survolat suprafața de joc, provocând o reacție dură din partea oaspeților. Atât a jucătorilor cât și a spectatorilor azeri aflați în tribună.

Arbitrul, scoțianul John Beaton, a întrerupt partida în minutul 33 și au urmat scene incredibile. Jucătorii oaspeți au încercat să doboare drona folosind mingile de joc, în timp ce spectatorii au invadat o porțiune din teren.

Jocul a fost reluat după mai bine de 20 de minute de întrerupere, și numai după intervenția autorităților din Luxemburg.

Armenia și Azerbaidjan se află pe picior de război chiar dacă conflictul armat, pentru zona Nagorno-Karabah s-a încheiat în 1994. Acesta ar fi și motivul apariției dronei.