„Miki” Buzărnescu, meci memorabil în fața lui Venus Williams. Românca a fost ARPOAPE de VICTORIA CARIEREI, la Australian Open

Mihaela Buzărnescu a pierdut, astăzi, partida din runda inaugurală de la Australian Open, după un meci strâns în fața americancei Venus Williams.

Românca aflată pe locul 26 WTA a fost învinsă de Venus Williams (38 de ani, 38 WTA), după un meci spectaculos de două ore și 42 de minute. Americanca s-a impus, în final, cu scorul de 6-7 (3), 7-6 (3), 6-2, deși Buzărnescu a condus cu set și 5-4, însă a fost egalată şi apoi învinsă la tie-break. „Decisivul” a fost de partea sportivei din SUA, pe care și l-a dobândit fără emoții.

Venus Williams, deținătoare a 7 titluri de Grand Slam, s-a aflat pentru a 81-a oară la starul unui turneu major, iar în turul II la Melbourne o va întâlni pe Alize Cornet. De partea cealaltă, Buzărnescu ajunge la opt înfrângeri consecutive de la accidentarea suferită anul trecut în Canada.