Bayern Munchen o surclasează pe Barcelona și intră în semifinalele Ligii Campionilor

Bayern Munchen a surclasat-o pe FC Barcelona cu un incredibil 8-2 (4-1), vineri seara, la Lisabona, şi s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal.

Bayern a obţinut o victorie de răsunet, în timp ce Barcelona a suferit una dintre cele mai mari umilinţe din istoria sa.

Thomas Muller (4, 31), Ivan Perisic (22), Serge Gnabry (28), Joshua Kimmich (63), Robert Lewandowski (82) şi Philippe Coutinho (85, 89) au marcat golurile bavarezilor, în timp ce pentru catalani au înscris David Alaba (7, autogol) şi Luis Suarez (57).

Meciul de pe Estadio da Luz a început în forţă, cu atacuri de o parte şi alta, vicecampioana Spaniei ratând prima ocazie, în min. 3, când Boateng a avut o intervenţie salvatoare în faţa lui Suarez.

Un minut mai târziu, Bayern deschidea scorul, prin Thomas Muller (4), după o combinaţie cu Lewandowski. A fost cel mai rapid gol marcat într-o semifinală de Champions League de la reuşita lui Joshua Kimmich (min. 3), în ediţia 2017/18, tot pentru Bayern, în manşa secundă cu Real Madrid.

Barca a egalat rapid, în min. 7, prin autogolul lui Alaba, care a trimis imparabil în propria poartă centrarea lui Jordi Alba, dar nimeni nu putea să prevadă ce urma să se întâmple. Spaniolii au fost foarte aproape de a prelua conducerea, însă Neuer l-a blocat excelent pe Luis Suarez (9), iar şutul cu efect al lui Messi a lovit bara (10). Argentinianul s-a remarcat şi în min. 20, când a avut o pătrundere periculoasă, dar nu a mai găsit resurse pentru a-l învinge pe Neuer.

Bayern a trecut în avantaj în min. 22, când Perisic a marcat cu un şut din unghi după o minge pierdută de apărarea Barcelonei în faţa lui Gnabry. Lucrurile au degenerat rapid, iar, după ce ter Stegen s-a opus golului în faţa lui Lewandowski (27), Bayern s-a desprins prin golul lui Gnabry (28), din pasa lui Goretzka (3-1). Ter Stegen (29) l-a mai blocat încă o dată pe Lewandowski, dar nu a mai avut replică în min. 31, când Muller a marcat din careul mic la colţul scurt din centrarea lui Kimmich.

Bayern nu a redus motoarele nici după pauză, în condiţiile în care Barcelona nu a reuşit să schimbe ceva în jocul său şi a greşit în continuare. Perisic (49) a şutat pe direcţia lui ter Stegen, la prima ocazie a campioanei Germaniei din partea secundă.

Barca a reuşit să reducă din diferenţă (2-4) în min. 57, când Luis Suarez a marcat după o acţiune luată pe cont propriu.

Golul echipei blaugrana nu a făcut decât să o întărâte şi mai mult pe Bayern, care a refăcut ecartul în min. 63, Kimmich marcând simplu după o cursă de senzaţie a lui Davies în flancul stâng.

Degringolada s-a accentuat în defensiva Barcelonei, iar Bayern a ratat alte două ocazii mari, Jordi Alba (68) salvând un gol ca şi făcut în faţa lui Coman, iar ter Stegen (69) respingând şutul lui Gnabry.

Printre atacurile în valuri ale lui Bayern, Messi a reuşit să îşi mai creeze o situaţie, pe o accelerare personală (77), dar Neuer a fost la post.

Polonezul Lewandowski (82) şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, înscriind cu capul din centrarea noului intrat Coutinho, jucător care aparţine Barcelonei. Brazilianul a reuşit o dublă în finalul partidei (85, 89), când Barcelona aruncare prosopul deja.

Bayern a devenit echipa care a marcat patru goluri în cel mai mic interval într-un meci din faza eliminatorie a Ligii Campionilor (în prima repriză), depăşind vechiul record de 36 de minute stabilit contra lui Porto, în sferturile ediţiei 2014-2015.

În semifinalele Champions League, Bayern o va înfrunta pe învingătoarea dintre Manchester City şi Olympique Lyon.

Germania are două echipe în semifinalele competiţiei, după ce RB Leipzig a învins-o joi seara pe Atletico Madrid cu 1-0, scrie Agerpres.