Barcelona bate, dar nu convinge. Catalanii, în criză de formă chiar și cu Messi pe teren!

FC Barcelona a tras tare ca să câștige meciul de pe teren propriu cu Getafe, în La Liga.

Gruparea blau-grana s-a impus cu 2-1, însă victoria a fost una chinuită și a venit grație unei intervenții de zile mari pe final avută de portar Ter Stegen.

Înainte de startul jocului, catalanii au intrat pe teren purtând tricouri inscripționate cu numele atacantului francez Ousmane Dembele, care s-a accidentat grav (ruptură musculară) și va rata tot sezonul. Culmea e că în debutul meciului s-a rupt și Jordi Alba, care a părăsit terenul în lacrimi!

Scorul a fost deschis de francezul Antoine Griezmann, în minutul 33, gol din pasa lui Messi. Până la pauză, Barcelona a mai punctat o dată, prin Sergi Roberto, dar în repriza a doua Angel le-a dat iar speranțe oaspeților, înscriind cu o execuție spectaculoasă. S-a terminat 2-1 doar fiindcă Ter Stegen a ferecat poarta Barcelonei.

Prin această victorie, Barcelona pune presiune pe Real Madrid în fruntea clasamentului. A egalat-o la puncte, dar „albii” încă n-au evoluat în această rundă.