Atletico Madrid, VICTORIE de SENZAȚIE în Supercupa Europei. Oamenii lui Simeone au trecut de Real Madrid după prelungiri

Atletico Madrid s-a impus cu scorul de 4-2 în Supercupa Europei disputată, miercuri, la Tallinn, împotriva concitadinei Real Madrid.

Atletico Madrid a câștigat primul trofeu al sezonului - Supercupa Europei - după ce a învins-o, miercuri, la Tallinn, pe Real Madrid, scor 4-2. Elevii lui Diego Simeone au marcat în secunda 49, prin Diego Simeone, iar atacantul lui Atletico a reușit cel mai rapid gol dintr-o finală organizată de UEFA. Real a întors rezultatul, datorită lui Karim Benzema (27) și Sergio Ramos (63 - penalty), dar s-a văzut egalată după reușita lui Diego Costa (79). În prelungiri, Atletico a făcut diferența, grație reușitelor lui Saul Niguez (98) și Koke (104).