LIGA EUROPA. Astra Giurgiu a dat LOVITURA la Viena și este la un pas de CALIFICAREA în primăvara europeană

Astra Giurgiu a câștigat, scor 2-1, confruntarea disputată, joi, în deplasare, la Austria Viena, în etapa a 5-a a grupelor Ligii Europa. Campioana României este aproape de calificarea în „șaisprezecimi”.

Astra Giurgiu s-a impus cu scorul de 2-1 în partida disputată, joi, în deplasare, cu Austria Viena, în runda a 5-a a grupelor Ligii Europa. După o primă repriză fără reușite, gazdele au deschis scorul prin Lukas Rotpuller (57), dar echipa lui Marius Șumudică a întors rezultatul datorită golurilor lui Daniel Florea (79) și Constantin Budescu, cel care a transformat o lovitură de la 11 metri, în minutul 88. Din minutul 65, austriecii au evoluat cu un om în minus, după eliminarea lui Alexander Grunwald (65). În cealaltă partidă a Grupei E, AS Roma a câștigat jocul de pe teren propriu, cu Viktoria Plzen, scor 4-1. Clasamentul arată astfel: 1. Roma 8p, 2. Astra 7p, 3. Austria Viena 5p, 4. Plzen 3p. În ultima etapă, Astra joacă pe teren propriu cu AS Roma, iar Plzen o întâlnește acasă pe Austria Viena. Echipa lui Marius Șumudică merge în primăvara europeană și în cazul în care ar pierde cu romanii, dacă austriecii nu câștigă în Cehia.