Astra a produs marea surpriză și s-a calificat în finala Cupei României. Un fotbalist a ajuns la spital, Dan Petrescu s-a certat cu un ziarist

Astra Giurgiu s-a calificat, miercuri, în finala Cupei României, după egalul cu CFR Cluj, scor 2-2, din returul semifinalelor competiției K.O.

Astra Giurgiu a reușit să producă surpriza în Cupa României, după ce a trecut, în semifinale, de CFR Cluj, lidera Ligii I. Giurgiuvenii au luat o opțiune serioasă de calificare încă din tur, pentru că s-au impus în Gruia, scor 3-1. Miercuri, la Giurgiu, „alb-negrii” au remizat cu ardelenii, scor 2-2. Pentru gazde au marcat Mihai Butean (34) și Denis Alibec, din penalty, în minutul 37, oaspeții au punctat datorită lui Valentin Costache (42 și 66). Billel Omrani, atacantul CFR-ului, s-a ciocnit cu Erico da Silva, jucătorul giurgiuvenilor, în minutul 86. Fotbalistul ardelenilor a ieșit de pe teren, a primit îngrijiri medicale și a revenit. Însă, la scurt timp s-a întins pe gazon, acuzând amețeli. Omrani a fost transportat la spital, acolo unde medicii iau făcut un test cu computerul tomograf. El și-a revenit și este conștient.

În cealaltă semifinală se vor întâlni FC Viitorul și CS „U” Craiova. În tur, dobrogenii s-au impus, în deplasare, scor 2-1.

La finalul meciului de la Giurgiu, Dan Petrescu, antrenorul gazdelor, s-a enervat pe reporterul de la Digi Sport, rezultând următorul dialog:

Dan Petrescu: „Nu-ți mai răspund niciodată la întrebări, ție!”. Reporter: „Dar, de ce? Cu ce v-am deranjat, domnule Petrescu?”

Dan Petrescu: „Am zis eu că m-ai deranjat? E dreptul meu să nu-ți mai răspund!”. Reporter: „Păi, și e dreptul meu să întreb”.

Dan Petrescu: „Da! Și e dreptul meu să nu răspund!”