Argentina, purtată spre „optimi” pe aripile arbitrului

„Pumele” au ieșit din grupe după ce s-au chinuit în partida cu Nigeria (2-1). Arbitrul turc Cuneyt Cakir a închis ochii la un henț al eroului Rojo.

Cu chiu, cu vai, Argentina a trecut examenul grupelor și s-a calificat în optimile de finală ale turneului final. Sud-americanii s-au impus în ultima etapă a Grupei D, 2-1 contra Nigeriei și i-au trimis acasă pe africanii.

Messi a profitat la maximum

Puține lucruri pozitive au putut fi văzute în jocul vicecampioanei mondiale, care a evoluat fără orizont și cu o singură idee tactică: orice minge aruncată spre Lionel Messi. O singură dată l-au scăpat nigerienii pe superstarul Barcelonei, iar vârful a profitat și a deschis scorul (14).

Un henț care se vede de pe Lună

În repriza a doua, „vulturii” au primit un penalty, iar Victor Moses a transformat. Un eveniment esențial s-a petrecut atunci când Maco Rojo a comis un henț în careu, dar arbitrul Cunyet Cakir n-a acordat lovitură de la 11 metri pentru nigerieni. Și asta în condițiile în care turcul a consultat și monitorul.

În minutul 86, Rojo a marcat din centrul careului advers și și-a dus echipa în optimile de finală. Diego Maradona a trăit meciul la intensitate maximă, în tribunele stadionului din Sankt Petersburg, a părut că se află în transă, iar la final s-a simțit rău și a avut nevoie de îngrijiri medicale. În cealaltă partidă a grupei, Croația a învins Islanda cu 2-1, astfel că ierarhia finală s-a conturat astfel: 1. Croația 9p (7-1), 2. Argentina 4p (3-5), 3. Nigeria 3p (3- 4), 4. Islanda 1p (2-5).

În „optimi”, Argentina va înfrunta reprezentativa Franței, sâmbătă, de la ora 17.00. Duminică, de la ora 21.00, Croația va lupta cu Danemarca pentru un loc în sferturile de finală.