Anglia - Elveția, 1-1 (6-4). Englezii merg în semifinale

Anglia - Elveția, 1-1 (6-4). Englezii merg în semifinale Euro 2024 Sursa foto: X

Partida Anglia - Elveția din sferturile de finală ale Campionatului European de Fotbal din Germania s-a încheiat cu scorul de 1-1 după 120 de minute, dar Anglia a câștigat la loviturile de departajare, cu 6-4 și va juca cu câștigătoarea dintre Olanda și Turcia

Două goluri în cinci minute. Elveția a deschis scorul

După o primă repriză în care tabela a rămas neatinsă, cea de a doua parte a jocului a fost ceva mai animată. Elvețienii au deschis scorul în minutul 75, prin golul marcat de Breel Embolo, care a trimis mingea în poarta goală, cu piciorul drept, din pasa lui Ndoye.

Avantajul Elveția nu a durat însă prea mult. Cinci minute mai târziu, Saka, aflat în afara careului, a șutat la colțul lung și l-a învins pe Sommer. Anglia-Elveția, 1-1, în minutul 80.

Cele două echipe nu au mai forțat decisiv, așteptând, se pare, cele două reprize de prelungiri.

Scorul a rămas 1-1 și după cele două reprize de prelungiri.

La loviturile de departajare, Manuel Akanji a ratat prima lovitură pentru Elveția. Ceilalți au marcat.

Anglia - Elveția, echipele de start:

Anglia (3-4-2-1): Pickford - Walker, Stones, Konsa - Trippier, Mainoo, Rice, Saka - Bellingham, Foden - Kane

Rezerve: Ramsdale, Henderson, Shaw, Alexander-Arnold, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Palmer, Wharton

Antrenor: Gareth Southgate

Elveția (3-4-3): Sommer - Schar, Akanji, Rodriguez - Rieder, Freuler, Xhaka, Aebischer - Ndoye, Embolo, Vargas

Rezerve: Mvogo, Kobel, Stergiou, Widmer, Elvedi, Zakaria, Okafor, Steffen, Zuber, Zesiger, Sierro, Duah, Shaqiri, Jashari, Amdouni

Selecționer: Murat Yakin

Drumuri diferite pentru Anglia și Elveția

Selecționata Angliei a avut prestații destul de slabe până în această fază a Euro 2024. În optimi, Anglia a avut un meci dramatic după ce a fost condusă de Slovacia cu 1-0. Dar Jude Bellingham a trimis meciul în prelungiri egalând în minutul 90+5. Ulterior, Kane a marcat golul victoriei, în prima repriză a prelungirilor.

Elveția a jucat mult mai bine la acest Campionat European, eliminând campioana en-titre, Italia, cu scorul de 2-0.