Alexandru Tudor, poreclit „Brad Pitt” e scump la vedere. Cum a ajuns să arate acum fostul arbitru. Foto Sursa: Arhiva EVZ

Fostul arbitru internațional, Alexandru Tudor, este de doi ani angajatul lui Gigi Becali la FCSB și este prezent la toate întrunirile religioase la care latifundiarul din Pipera participă. În rest, el a devenit o prezență discretă, în ultima perioadă, ferindu-se chiar și de interviuri.

Cu câteva zile în urmă, cel poreclit „Brad Pitt” și-a făcut apariția la meciul Flacăra Moreni – Campionii FC Argeș 2, scor 2-1, din seria a 4-a a Ligii 3. Fiul său,  Vlad Tudor, evoluează pentru gruparea piteșeană.

Alexandru Tudor s-a întreținut minute bune cu viceprimarul din Moreni, Răzvan Bejan. Ultimul a postat o fotografie alături de fostul arbitru pe Facebook.

Acum, fostul ecuson FIFA, cu o barbă stufoasă, era îmbrăcat într-o bundiță, cu o borsetă petrecuta în diagonală pe sub braț.

Gigi Becali îl consideră pe Alexandru Tudor mâna lui dreaptă în cadrul clubului, prin prisma credinței în Dumnezeu care îi leagă pe cei doi.

„Nu mă interesează ce zic cei din club despre Sandu Tudor. El este omul meu de încredere, omul cu credință în Dumnezeu. Că spun unii că nu face nimic la prima echipă nu e treaba lor, tată.

Să vină să îmi zică mie în fața cineva dacă au ceva împotriva lui Sandu, nu să îl bârfească pe la spate. Sandu o sa stea la noi cât vrea el”, a declarat Gigi Becali în urmă cu câteva luni, scrie prosport.ro.

Ce își reproșează și acum Alexandru Tudor

Alexandru Tudor a făcut praf un meci Steaua – CFR Cluj, luând decizii eronate. După 13 ani, a recunoscut că a greșit și a învățat multe după acel episod.

Dezavantajați clar în meciul din 2008 cu Steaua, pierdut cu 3-1, clujenii l-au recuzat ulterior pe ecusonul FIFA la meciurile din Gruia. Cel mai vehement susținător al acestei variante a fost Iuliu Mureșan, actualul conducător de la Dinamo.

Tudor a povestit acea întâmplare într-o sesiune video alături de părintele Necula.

„Am avut până la pauză un meci perfect, căpitanii mă respectau, echipele se comportau impecabil, jocul era cursiv, foarte frumos. Intrând cu senzația asta de suficiență, de a putea controla orice și de a crede că poți face treaba asta de unul singur, m-am dus la pauză și m-am relaxat.

M-am întors cu lipsă de concentrare. Și prin minutul 50 i-am spus arbitrului de rezervă: «Nu-l pui tu pe Andone să stea jos?». Adică mă ocupam de lucruri colaterale jocului.

Și în clipa aia, fundașul central de la CFR Cluj dă o diagonală de 60 de metri, Semedo se întâlnește cu portarul Zapata la 55 de metri de mine și eu văd corner, dar toată lumea știe că a fost penalty!!!”, a povestit fostul ecuson FIFA în cadrul unui interviu pe care i l-a acordat părintelui Constantin Necula, pentru site-ul Doxologia.ro.