Alaves - Barcelona. Catalanii se îndreaptă către al 26-lea titlu din istorie

FC Barcelona s-a impus, aseară, pe terenul bascilor de la Alaves cu scorul de 2-0. Astfel, trupa „blaugrana” a mai făcut un pas spre titlu.

Barcelona nu a început cu Messi jocul de la Alaves, Luis Suarez a avut o singură ocazie de a înscrie, iar la pauză tabela a rămas neschimbată. În actul secund, Barcelona a punctat de două ori în cinci minute, prin Alena și Suarez. La scurt timp după al doilea gol, tehnicianul Ernesto Valverde l-a introdus pe teren și pe Messi, dar argentinianul și-a trecut în cont doar o singură ocazie de gol.

Graţie acestui succes, Messi şi colegii săi s-au distanţat la 12 puncte de ocupanta locului secund în clasament, Atletico Madrid, care va evolua miercuri, pe teren propriu, cu Valencia. O înfrângere a lui Atletico în acest joc sau un succes al catalanilor sâmbătă, în partida cu Levante, va aduce titlul de campioană în vitrina Barcelonei, anunță Agerpres.