Cel mai bun antrenor român al secolului trecut a împlinit 68 de ani. Momente REMARCABILE din cariera de jucător și antrenor

Anghel Iordănescu, fost selecționer al echipei naționale, a împlinit, vineri 68 de ani. „Generalul” este considerat cel mai influent antrenor român al secolului trecut.

Anghel Iordănescu a sărbătorit, vineri, 4 mai, împlinirea vârstei de 68 de ani, alături de familie și prieteni. „Generalul” rămâne o figură de marcă în fotbalul românesc, atât ca jucător cât și ca antrenor. A făcut istorie în tricoul echipei Steaua, pentru care a evoluat în intervalul 1968 - 1982 și a marcat 155 de goluri (golgheterul all-time al „roș-albaștrilor”) în 317 partide. A fost rezervă în finala Cupei Campionilor Europeni, câștigată de „militari”, la Sevilla, în fața Barcelonei (2-0 după penalty-uri), și a intrat pe teren în finalul confruntării, în minutul 73. A fost „secundul” lui Emeric Ienei, la Steaua, iar ca principal a disputat o finală de CCE (0-4 cu Milan), în 1989. S-a remarcat în primul mandat la echipa națională (1993 - 1998), atunci când în 1994 a condus prima reprezentativă până în „sferturile” Campionatului Mondial. A mai fost selecționer în perioada 2002 - 2004 și 2014 - 2016. Ca jucător, a marcat pentru România 21 de goluri în 57 de jocuri. A mai antrenat în Cipru, Anorthosis Famagusta (1990 - 1992), reprezentativa Greciei (1998 - 1999), Rapid (2000) sau în Emiratele Arabe Unite, pe Al Ain (2001 - 2002).