WIMBLEDON. Halep, splendoare în iarbă

Cu o evoluție copleșitoare, românca a făcut instrucție în sferturile de finală, contra Sabinei Lisicki, scor 6-4, 6-0, iar astăzi va lupta cu Eugenie Bouchard (Canada) pentru un loc în finala turneului londonez.

Simona Halep face legea la turneul de Mare Șlem de la Wimbledon. Ieri, românca s-a calificat în penultimul act al competiției, după ce a trecut la pas de nemțoaica Sabine Lisicki, în două seturi, scor 6-4, 6-0.

Aplaudată de William și Kate

Românca nu a început deloc bine confruntarea la care au asistat și prințul William împreună cu ducesa Kate Middleton. Simona a părut depășită de situație și a fost condusă cu scorul de 0-3 și 4-1 la gameuri. Însă, pentru Sabine meciul s-a încheiat aici.

Halep a fost devastatoare, a câștigat cinci gameuri la rând și a încheiat setul. În actul secund, constănțeanca a zburdat pe tot terenul și s-a impus cu scorul de 6-0. Victoria a propulsat-o, încă o dată, în istoria tenisului din țara noastră. Simona a devenit prima tenismenă din România care va evolua într-o semifinală de la Wimbledon. Virgina Ruzici a evoluat în „sferturi” în 1978 și 1981, dar nu a putut accede în penultimul act. „Și la Roland Garros am fost principala favorită. Acum, am mai câștigat experiență și nu mai simt presiunea”, a declarat Halep, ieri.

Cec de 440.000 de lire sterline

În această după-amiază, Halep are șansa de a juca în a doua finală consecutivă de Mare Șlem. Ea o va înfrunta pe canadianca Eugenie Bouchard, cea care, ieri, s-a calificat după succesul obținut în fața nemțoaicei Angelique Kerber (locul al 13-lea în clasamentul WTA), scor 6-3, 6-4. Pentru victoria bifată ieri, Halep are asigurat un cec de 440.000 de lire sterline.