WIMBLEDON. Halep și-a mai spulberat o adversară

Românca s-a distrat, ieri, în „optimile” de la Wimbledon și a eliminat-o, natural, pe Zarina Diyas (Kazahstan), în două seturi, scor 6-3, 6-0. Simona se bate, azi, cu nemțoaica Sabine Lisicki.

Simona Halep a fost, ieri, varianta sportivă a unui taifun. Tenismena „tricoloră” nu a avut nicio problemă în optimile de finală de la Wimbledon cu Zarina Diyas, din Kazahstan, de care a trecut fără cea mai mică emoție, în două seturi, scor 6-3, 6-0. Dacă în primul set, adversara Simonei a mai mișcat și a câștigat trei gameuri, în actul secund a fost paralizată de prestația fără cusur a constănțencei.

Simona conduce la întâlnirile directe

Favorita numărul 1 la câștigarea turneului de Mare Șlem de la Londra, nu a dat prilejul apariției unei surprize negative și s-a calificat pentru prima dată în carieră în „sferturi”.

Astfel, Halep a mai egalat o performanță a Virginiei Ruzici, cea care a evoluat în această fază de la Wimbledon în 1978 și 1981. După acest nou succes, sportiva dobrogeancă are asigurat un cec în valoare de 226.000 de lire sterline. Astăzi, Halep are programat un meci mai dificil decât cele susținute până acum, împotriva nemțoaicei Sabine Lisicki (locul al 19-lea în clasamentul WTA), cea care a depășit-o, ieri, pe Yaroslava Shvedova (Kazahstan), în trei seturi, scor 6-3, 3-6, 6-4. Până acum, românca a întâlnit- o pe Sabine de trei ori și a câștigat două dintre confruntări.

„Nu îi este teamă. Pare mereu în control”

Patrick Mouratoglou, antrenorul celebrei Serena Williams, este impresionat și el de Simona Halep, și a vorbit laudativ la adresa ei. „Nu vrea să-și facă prieteni în circuit, ea vrea să câștige meciurile! E ceva impresionant, deoarece este foarte tânără, dar arată de parcă ar avea foarte multă experienţă. Nu îi este teamă. Pare mereu în control, chiar şi atunci când pierde punct”, a spus tehnicianul.