Wawrinka l-a răzbunat pe Federer

Jucătorul elveţian în vârstă de 29 de ani este câştigătorul-surpriză de la ediţia din acest an a turneului de tenis Australian Open.

Ediţia masculină din acest an a turneului de tenis Australian Open are un învingător pe care puţini ar fi pariat la startul întrecerii. Elveţianul Stanislas Wawrinka a câştigat ieri, scor 6-3, 6-2, 3-6, 6-3, finala disputată împotriva spaniolului Rafael Nadal şi a intrat în posesia primului său trofeu la o întrecere de Grand Slam. Nadal a acuzat probleme de sănătate În această finală, Rafael Nadal n-a fost deloc în apele lui. A acuzat probleme la spate şi a pierdut primele două seturi disputate împotriva lui Wawrinka. La un moment, în setul al 2-lea, Rafa a părăsit terenul şi a solicitat ajutorul fizioterapeutului! Stanislas Wawrinka a protestat vehement, acuzând că spaniolul nu i-a motivat arbitrului de scaun motivul pentru care a ieşit de pe suprafaţa de joc. Nadal - care a fost huiduit de public în momentul în care s-a întors de la vestiare - şi-a revenit miraculos în setul al 3-lea, pe care l-a câştigat cu 6-3, dar în final a trebuit să se recunoască învins. Şi a ratat astfel ocazia de a-şi adjudeca al 14-lea turneu de Grand Slam, performanţă atinsă până acum doar de americanul Pete Sampras. "Felicitări, Stan, ai meritat să câştigi azi", a spus Nadal, la finalul partidei. Campionul a fost partenerul lui Hănescu Până acum, Stanislas Wawrinka nu se putea lăuda decât cu medalia de aur câştigată în proba de dublu de la Jocurile Olimpice din 2008. Pe care a câştigat-o alături de conaţionalul său mult mai celebru Roger Federer, care, în semifinalele de la Australian Open, a fost învins tocmai de Nadal. Wawrinka a participat o perioadă alături de Hănescu în competiţiile de dublu. Iar în 2010, elveţianul l-a învins pe "Hane" în finala turneului de la Casablanca. Stanislas Wawrinka a reuşit să-i învingă la acest turneu atât pe numărul unu mondial (Nadal), cât şi pe al doilea (Novak Djokovici, de care a trecut în „sferturi”). "Vârsta nu înseamnă nimic dacă poţi câştiga trofee" Întrecerea feminină de la Australian Open a fost adjudecată de Na Li (foto). Jucătoarea din China în vârstă de 31 de ani a învins- o în finală pe slovaca Dominika Cibulkova (care trecuse în "sferturi" de Simona Halep), scor 7-6 (3), 6-0 şi a cucerit în premieră trofeul de la Antipozi. Na Li mai jucase două finale la Melbourne, pe care le-a pierdut în faţa belgiencei Kim Clijsters (în 2011) şi a bielorusei Viktoria Azarena (2013). "Vârsta nu înseamnă nimic dacă poţi câştiga trofee", a susţine Na Li.