Viitorul lui Gheorghe Hagi este la pământ

Formația patronată și antrenată de „Rege” s-a făcut de râs la meciul cu Rapid (scor 0-0) deși a jucat o repriză cu doi oameni în plus

FC Viitorul îi scoate peri albi lui Gheorghe Hagi. „Regele” a investit peste 10 milioane de euro în tot ce înseamnă academia de fotbal care-i poartă numele, dar și în echipa care evoluează în campionatul intern, iar rezultatele sunt, deocamdată, mediocre.

Dezavantajul avantajului

Luni, în ultimul meci al etapei a 19-a, cei de la FC Viitorul au dat o mostră de neputință, dezorganizare și delăsare în meciul disputat cu Rapid (scor 0-0). Elevii lui Hagi au jucat ceva mai mult de o repriză cu doi oameni în plus, fapt ce a creat o situație ridicolă. Mai întâi, rapidiștii Daniel Niculae și Josl au fost eliminați în minutele 41 și 44, din cauza intrărilor foarte dure.

În partea secundă, toată lumea aștepta să vadă cum reduta gazdelor va ceda sub presiunea echipei oaspete, dar meciul a avut o desfășurare tragicomică. Cei de la FC Viitorul au înotat pe teren, s-au chinuit să lege două-trei pase consecutive, iar giuleștenii și-au făcut de cap, de multe ori, în preajma careului advers.

Antrenorul Hagi n-a reușit să transmită nicio idee tactică echipei, jucătorii au fost complet debusolați și inhibați de avantajul numeric, iar cele câteva raiduri ofensive apatice au fost absorbite cu ușurință de rapidiști. Viitorul a arătat foarte rău, iar teoria cu lipsa de experiență a jucătorilor se năruie, privind primul „unsprezece”.

Cred că au luat „un punct mare”

Deși a spus că mizează pe tineri, „Regele” a început meciul din Giulești cu Călin Albuț (33 de ani), Iulian Memele (30), Cristian Daminuță (25), Bănel Nicoliță (30), Cătălin Munteanu (36) sau Bonnila (24).

Experiența acestor jucători nu a însemnat nimic în Giulești, dar la final, cei de la Viitorul au fost mulțumiți de punctul câștigat. „E greu să joci atunci când ai avantaj numeric. Ne-a cam încurcat treaba asta. Am luat un punct mare”, a spus, Iulian Mamele.

Gheorghe Hagi, mulțumit

Jucătorul Viitorului a fost completat de antrenorul Gheorghe Hagi, cel care a considerat că formația s-a achita bine de sarcini în Giulești.

„A fost un meci bun, noi ne-am temut mult. Ne gândeam să nu pierdem, Rapidul e o echipă bună și are spectatorii în spate. E un punct de moral pentru noi, am avut în teren doi jucători născuți în 1997. E un punct de plecare, de acum începe returul pentru noi și suntem nevoiți să facem puncte, pentru că avem nevoie”, a declarat „Regele”.