Victor Piţurcă, o nouă VICTORIE şi este aproape de CAIFICARE în Liga Campionilor Asiei / VIDEO

Al Ittihad, formaţia pregătită de Victor Piţurcă, a obţinut, astăzi, o nouă victorie în Arabia Saudită, cu Al Taawon, scor 4-3, şi este la un pas de calificarea în Liga Campionilor Asiei.

Lucian Sânmărtean şi Lukasz Szukala au fost titlari în echipa fostului selecţioner, cel din urmă reuşind să înscrie un gol. Al Muwallad a deschis scorul pentru Al Ittihad în minutul 25, printr-o foarfecă. Apoi, în minutul 29, a venit rândul fostului fundaş al Stelei să marcheze, dar camerunezul Alo'o Efoulou a redus din diferență, în minutul 35. Scorul primei reprize a fost stabilit de acelaşi Al Muwallad (45+3). A fost 4-2, în minutul 70, Ochieng marcând pentru Al Taawon, dar în minutul 80, Sânmărtean a pasat decisiv pentru 4-2, golul fiind reușit de Asiri. Efoulou a stabilit scorul final, 4-3, în minutul 90+3.

Astfel, Al Ittihad  rămâne pe locul 4, cu 48 de puncte, trei mai puține față de a treia clasată, Al Hilal.