Ungaria fierbe după eșecul cu Irlanda de Nord

Dincolo de rezultatul foarte bun obținut în Grecia, „tricolorii” au primit, duminică seara, vești bune și din Ungaria. Tot în cadrul Grupei F, naționala maghiară a fost învinsă de Irlanda de Nord, scor 2-1.

„Nu i-am băgat în seamă pe contestatari”

Gazdele au deschis scorul în minutul 75, prin Priskin, dar nord-irlandezii au lovit fulgerător prin McGinn (81) și Lafferty (88). Eșecul a declanșat un tsunami la Budapesta, acolo unde fanii au luat foc și au cerut demisia selecționerului Attila Pinter .

Netulburat, antrenorul a afirmat că adevărați fani au rămas lângă echipa națională.

„Unor oameni le-a plăcut meciul, altora nu. Eram prea ocupat cu jocul, nu i-am băgat în seamă pe contestatari. Adevărații fani unguri ne-au susținut până la finalul jocului”, a declarat Pinter. În celălalt meci din grupă, Finlanda s-a impus în Insulele Feroe, scor 3-1. Oaspeții au muncit pentru acest succes. Gazdele au deschis scorul în minutul 41 prin Holst, dar finlandezii au revenit în actul secund și au punctat prin Riski (53 și 78) și Eremenko jr (82).

Șocul serii a fost oferit de Portugalia, națională care, fără să conteze pe Cristiano Ronaldo, a fost învinsă pe teren propriu de Albania, scor 1-0. Golul a fost reușit de Balaj în minutul 52, iar lusitanii nu au mai revenit.