TENIS. Marius Copil A PIERDUT prima finală a carierei. Românul a fost învins în setul DECISIV

Marius Copil a pierdut finala turneului de la Sofia, disputată, duminică, împotriva bosniacului Mirza Basici, la capătul a trei seturi, scor 6-7(8), 7-6(4), 4-6.

Marius Copil (27 de ani, locul 93 ATP) a disputat, duminică, prima finală a carierei, în circuitul profesionist. Sportivul din Arad a fost învins în trei seturi de bosniacul Mirza Basici (locul 129 ATP), după trei seturi extrem de echilibrate, care s-au încheiat cu scorul de 6-7(8), 7-6(4), 4-6. În setul decisiv, a fost egalitate până la 4-4, apoi adversarul lui Marius Copil a reușit să câștige două gameuri consecutive. Partida s-a întins pe parcursul a 2 ore și 21 de minute.