TENIS. Două românce au PĂRĂSIT turneul de la Roland Garros, la finalul primului tur. Fiecare va primi câte 35.000 de euro

Monica Niculescu și Ana Bogdan au fost eliminate, luni, în primul tur al turneului de Mare Șlem de la Roland Garros.

Monica Niculescu (locul 54 WTA) a pierdut partida disputată, luni, în primul tur al competiției de la Roland Garros, împotriva estoniencei Anett Kontaveit. Românca a cedat în două seturi, scor 5-7, 1-6, după o oră și 21 de minute de joc. Tot în prima fază a turneului de Mare Șlem de la Paris, Ana Bogdan (106 WTA), jucătoare venită din calificări, a fost eliminată de tunisianca Ons Jabeur (114 WTA), după ce a fost învinsă cu scorul de 3-6, 4-6, după o oră și 23 de minute. Fiecare dintre cele două românce va încasa câte un cec în valoare de 35.000 de euro.