LIGA EUROPA. Rosenborg - Steaua, 0-1. Victorie INUTILĂ pentru campioana României, miracolul nu s-a întâmplat la Trondheim

În tur, Alex Chipciu (centru) a fost prins ca într-o menghină de norvegieni FOTO: LIBERTATEA
Autor: | | 2 Comentarii | 1382 Vizualizari

Steaua a învins, joi, scor 1-0, în meicul disputat în deplasare, cu norvegineii de la Rosenborg, în returul play-off-ului Ligii Europa. Însă, înfrângerea suferită în retur a scos-o pe campioana Ligii I din competiție.

Steaua n-a putut să dea o mare lovitură în Norvegia, în returul cu Rosenborg, din play-off-ul Ligii Europa. „Roș-albaștrii” au câștigat cu 1-0, dar înfrângerea din tur, scor 0-3, a făcut inutil acest succes, care contribuie doar la coeficientul european. Echipa antrenată de Mirel Rădoi a jucat modest în prima repriză, n-a pus în pericol poarta nordicilor, dar s-a trezit în partea a doua. Adi Popa a marcat în minutul 53, iar cinci minute mai târziu, Tade a avut ocazia de a dubla avantajul. Atacantul și-a confirmat încă o dată ineficiența din acest sezon și a șutat lamentabil din poziție ideală. Gazdele au încercat să-și conserve avantajul și au reușit să anihileze un adversar presat să construiască, dar împiedicat vizibil și de ploaie, dar și de limitele tehnice.

Astfel, după 11 ani, Steaua ratează calificarea în grupele Ligii Europa sau Ligii Campionilor. În acest interval, „militarii” au jucat de șapte ori în prima competiție și de patru ori în cea de-a doua. Pe de altă parte, steliștii au irosit și șansa de a încasa prima de 50.000 de euro „de căciulă” primisă de patronul Gigi Becali în cazul calificării.

LIVE

Rosenborg - Steaua, 0-1 Adi Popa (53) Echipe de start:

Rosenborg: Andre Hansen - Bjordal, Eyjolfsson, Jensen, Selnaes, Midtsjo, Svensson, Konradsen, Mikkelsen, Soderlund, Helland

Steaua: Niță - Alcenat, Varela, Toșca, Guilherme - Filip, Muniru - Popa, Stanciu, Chipciu - Iancu

Meciul s-a încheiat.

min. 87: Chipciu a șutat mult peste poartă de la 25 de metri.

min. 71: Jensen a șutat la câțiva centimetri de poarta lui Niță, de la 20 de metri.

min. 67: Helland este blocat în ultimul moment de Niță, la o fază la care jucătorul lui Rosenborg putea egala.

min. 62: Tade a centrat periculos, Jensen a respins în corner, dar norvegianul a fost aproape de a marca un autogol.

min. 58: Tade șutează execrabil din interiorul careului mare, din poziție ideală, Hansen a respins.

min. 53: GOOOLLL Steaua!!! Adi Popa a scăpat singur cu portarul norvegian, l-a driblat și a marcat.

min. 52: Tade reia cu capul de la 12, metri, dar nu nimerește poarta apărată de Hansen.

A început partea a doua a confruntării de la Trondheim.

S-a încheiat prima repriză.

min. 43: Muniru gasează incredibil în propriul careu, dar Soderlund trimite pe lângă poartă.

min. 41: Iancu a șutat de la 10 metri, dar Hansen a reținut fără probleme.

Steaua n-a pus în pericol poarta norvegienilor în prima jumătate de oră. Minunea pare a fi din ce în ce mai departe.

min. 29: Muniru și Salneas s-au accidentat după un duel direct, stelistul continuă, norvegianul a fost schimbat.

min. 24: Helland șutează mult peste poartă de la 30 de metri, din lovitură liberă.

min. 22: Helland trimite pe lângă poarta lui Niță, dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri.

Steaua nu reușește să pună în pericol poarta norvegienilor.

Meciul a început. La Trondheim plouă torențial.

Alte articole din categoria: Fotbal intern