Cîrstea a înregistrat VICTORIA CARIEREI, la China Open. Luni, „Sore” va defila în ierarhia WTA

Cîrstea, rezultat magistral la Beijing
Autor: | | 2 Comentarii | 2836 Vizualizari

Sorana Cîrstea a reușit, astăzi, un rezultat remarcabil, după ce a învins pentru prima dată în carieră o jucătoare din Top 4 WTA. Triumful româncei a avut loc în cadrul turneului de categorie Premier Mandatory de la Beijing.

Târgovișteanca (locul 44 WTA) a dispus, astăzi, în „optimile” de la China Open, de sportiva cehă Karolina Pliskova, a patra jucătoare în clasamentul mondial, cu scorul de 6-1, 7-5!

În urma înfrângerii de astăzi, în fața Soranei, Karolina Pliskova a ratat șansa de a mai spera la primul loc WTA. Pliskova câștigase singurul meci direct cu Cîrstea, în 2014, la Pattaya City, cu 1-6, 7-6 (3), 6-0. În sferturi, „Sore” va juca împotriva învingătoarei din partida Shuai Peng (25 WTA) şi Jelena Ostapenko (8 WTA). Dar, începând de luni, Sorana va urca de pe locul 44 pe 38 în lume, cea mai bună pentru a sa din ultimii trei ani şi două luni, de la locul 36 WTA, pe care se afla pe 4 august 2014.

Așadar, Cîrstea este a doua tenismenă „tricoloră” care s-a calificat în „sferturile” de la Beijing 2017, după ce, ieri, Simona Halep (2 WTA) a îngenuncheat-o pe Maria Sharapova (104 WTA), cu scorul de 6-2, 6-2.

Alte articole din categoria: Alte sporturi