Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Montreal

Simona Halep
Autor: | | 0 Comentarii | 329 Vizualizari

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, ocupanta locului 5 în clasamentul mondial WTA, a câştigat, joi, scor 6-3, 6-3, meciul disputat cu Karolina Pliskova din Cehia (17 WTA), la turneul de categorie Premier Five de la Montreal (Canada), dotat cu premii totale de 2,413,663 de dolari.

Halep, finalista de anul trecut a turneului, s-a impus într-o oră și 7 minute.

Simona Halep a început în forță și a condus cu 3-0, dar apoi Pliskova reușit să revină în joc și cele două au mers cu serviciul, românca încheind setul cu 6-3.

În manșa secundă, Pliskova a condus cu 1-0 și 2-1, dar Halep a egalat de fiecare dată, iar apoi a reușit break-ul și s-a desprins la 4-2. Halep a condus cu 5-3 și a reușit să încheie meciul pe serviciul adversarei.

Pliskova a avut 5 ași, dar și 5 duble greșeli, în timp ce Simona a realizat 3 ași și a comis o dublă greșeală. Românca a avut procentaje excelente, 78% la punctele cu primul serviciu și 75% la al doilea, precum și 67% pe returul la al doilea serviciu.

Simona Halep (24 ani), a treia favorită a turneului, după retragerile Serenei Williams și spaniolei Garbine Muguruza, o conduce cu 4-1 pe Pliskova (24 ani, 17 WTA). Halep a câștigat cu 6-4, 7-6 (4) în finala de anul trecut de la Dubai, cu 6-4, 6-4 în optimi la Indian Wells, tot în 2015, și 6-4, 7-5 anul acesta, în sferturi, la Sydney. Singura victorie a cehoaicei s-a consemnat anul acesta, la Cluj-Napoca, în Fed Cup, cu 6-7 (4), 6-4, 6-2.

Simona și-a asigurat un cec de 57.690 dolari și 190 puncte WTA, iar în sferturi ar putea întâlni o altă reprezentantă a Cehiei, Petra Kvitova, dacă aceasta va trece de rusoaica Svetlana Kuznețova.

Alte articole din categoria: Alte sporturi