TURNEUL CAMPIOANELOR. Simona Halep - Agnieszka Radwanska, 6-7 (5), 1-6. Românca, ELIMINATĂ de la Singapore

Simona Halep nu a putut trece de faza grupelor, la Singapore
Autor: | | 32 Comentarii | 7343 Vizualizari

Simona Halep, locul 2 mondial, a spus adio Turneului Campioanelor, după ce, astăzi, a cedat inexplicabil în fața polonezei Agnieszka Radwanska (6 WTA), cu scorul de 6-7 (5), 1-6, în ultimul meci din Grupa Roșie.

Deși era principala favorită a întrecerii din Singapore, prin absența Srenei Williams, tenismena româncă a avut astăzi o evoluțe dezamăgitoare în fața sportivei din Polonia, jucătoare care a avut un sezon modest. În primul set, Halep părea că își va razbuna înfrângerea din meciul trecut, cu Maria Șarapova (4-6, 4-6), dar acest lucru a fost vizibil până la scorul de 3-1 pentru româncă. De aici, Radwanska a revenit incredbil reușind să ducă scorul la 6-5 în favoarea ei. Halep a egalat imediat și a dus setul în tiebreak. Miza era imensă pentru Simona, deoarece trebuia să câștige acest meci în minimum de seturi pentru a intra în „careul de ași” de la Singapore. Și așa a părut în tiebreak. Simona conducea cu 5-1, dar poloneza a revenit din nou și și-a adjudecat setul.

În a doua parte a întâlnirii, Simona a avut o cădere psihică uriașă. A fost obstacolul fatal care i-a adus finalistei ediției trecute eliminarea de la Turneul Campioanelor. Halep a părăsit Grupa Roșie cu un succes obținut în fața italiencei Flavia Pennetta (6-0, 6-3). După victoria cu Halep, Radwanska a făcut la rându-i prima victorie, însă pentru a afla dacă va merge în semifinale va trebui să aștepte rezultatul partidei Maria Șarapova - Flavia Pennetta, care va începe de la ora 13.30 (în direct la Digi Sport 2 și Dolce Sport 1).

liveTEXT

Partida a început.

1-0. Break, Halep. Românca a început perfect partida, după ce a revenit de la 0-30.

2-0. Radwanska este depășită categoric de loviturile Simonei, iar constănțeanca își consolidează break-ul.

2-1. Poloneza reduce din diferență.

3-1. Halep se impune fără emoție în acest game, pe care l-a încheiat cu un as.

3-2. Simona a ratat două șanse de break, dar adversara sa a revenit în joc datorită propriului serviciu.

3-3. Break, Radwanska. Sportiva poloneză a prins-o pe Halep pe picior greșit.

3-4. Radwanska preia pentru prima dată conducerea. Româncă are o cădere inexplicabilă în joc.

4-4. Halep își revine grație unui serviciu puternic.

4-5. Poloneza preia din nou conducerea pe tabelă. Simona, încă o șansă ratată de break.

5-5. Game spectaculos făcut de Halep, după ce a revenit de la scorul de 15-40.

5-6. Halep a ratat opt șanse de break!

6-6. Halep duce setul în tiebreak. Poloneza servește prima.

Incredibil. Halep a pierdut setul în tiebreak, cu 5-7, după ce a condus cu 5-1. Românca depinde acum și de rezultatul partidei Maria Șarapova - Flavia Pennetta (ora 13.30)

Start în setul secund.

1-0. Halep începe în forță a doua parte a meciului.

1-1. Radwanska se impune fără probleme pe propriul serviciu.

1-2. Break, Radwanska. Poloneza face game alb. Halep cedează nervos.

1-3. Probleme pentru Simona! Adversara româncei face un joc din ce în ce mai bun.

1-4. Radwanska reușește un dublu break! Simona a căzut psihic.

1-5. Radwanska este la un game distanță de a câștiga acest meci.

1-6. Game, Set, Meci pentru Radwanska! Simona Halep părăsește Turneul Campioanelor.

Alte articole din categoria: Alte sporturi