TENIS. Simona Halep - Irina Begu, 6-3, 2-0. DUEL românesc în China, la turneul de la Wuhan. Constănțeanca a câștigat primul set și a profitat de ABANDONUL adversarei

Simona Halep
Autor: | | 2 Comentarii | 1737 Vizualizari

Simona Halep s-a calificat, astăzi, în „optimile” turneului de la Wuhan (China). Sportiva din Constanța a eliminat-o în turul al doilea pe Irina Begu, după ce s-a impus în primul set cu scorul de 6-3, iar în cel de-al doilea, adversara sa a abandonat la scorul de 2-0.

Simona Halep (locul 5 WTA) și Irina Begu (26 WTA) au luptat astăzi, în turul al doilea al tunreului de la Wuhan, pentru calificarea în „optimi”. Sportiva din Constanța s-a calificat în faza următoare, după ce s-a impus cu scorul de 6-3, 2-0. În actul al doilea, Begu s-a retras din cauza unei accidentări. Simona a ajuns direct în turul al doilea, în timp ce Begu a eliminat-o, ieri, pe rusoaica Elizaveta Kulichkova, scor 4-6, 7-6, 6-2. Până astăzi, Halep și Begu s-au întâlnit de patru ori. Simona s-a impus de fiecare dată, ultimul duel fiind câștigat în „sferturile” de la Madrid. În faza următoare, Haep o va întâlni pe învingătoarea partidei Roberta Vinci - Yaroslava Shvedova.

LIVE

Irina Begu a acuzat o accidentare și meciul s-a terminat. Simona Halep merge în „optimi”.

Halep a câștigat primele două gameuri. 2-0.